Domáca liturgia prejavenia úcty Biblii

23.01.2021 22:00

 

V nedeľu 24.1. slávime v Katolíckej cirkvi Nedeľu Božieho slova. Túto nedeľu môžu rodiny stráviť aj pri domácej liturgii prejavenia úcty k Biblii. Je to pobožnosť poukazujúca na hodnotu Božieho slova a potrebu jeho spoznávania aj v domácom prostredí. Možno ju konať počas samotnej Nedele Božieho slova alebo aj v niektorý iný deň krátko po nej.

Táto pobožnosť sa začína zapálením sviece, ktorá je symbolom Krista, pokračuje prečítaním úryvku z evanjelia, ktorý obsahuje príbeh o emauzských učeníkoch, nasleduje chvíľa ticha, v ktorej môžu členovia rodiny rozjímať alebo uvažovať, modliť sa o tomto úryvku a prípadne zdieľa ťa, čím ich tento text oslovil. V pobožnosti sa môže prečítať komentár k tomuto úryvku, aby mu všetci lepšie rozumeli. A celá táto pobožnosť sa končí požehnaním so Svätým písmom a prejavením úcty k Biblii, ktorú môže každý člen rodiny pobozkať. Práve táto pobožnosť úcty k Božiemu slovu môže byť prvým kamienkom ku čítaniu Svätého písma, ktoré bude v rodine pravidelné,“ Anton Ziolkovský, riaditeľ Katolíckeho biblického diela na Slovensku, ktoré spracovalo text liturgie.     

Text si môžete stiahnuť v pdf verzii TU.